دسته‌بندی نشده

با دنیای متنوع انواع برگ چای بیشتر آشنا شوید

انواع برگ چایی

چای پرمصرف‌ترین نوشیدنی محبوب در بین مردم ایران و بسیاری از کشورهای دنیاست. این نوشیدنی محبوب، از دم کردن برگ‌های چای به دست می‌آید. یکی از مهم‌ترین عوامل در طعم و مزه چای، نوع برگ‌های چای است. انواع برگ چای به موارد گوناگونی تقسیم می‌شوند اما فقط بخش کوچکی از آن‌ها برای مصرف، استفاده می‌شوند.

انواع برگ چای

چای گیاهی همیشه سبز و پرطراوت است. این گیاه در مقابل تغییرات دما، PH و میزان آب بسیار حساس است. اگر شرایط مساعد برای رشد گیاه فراهم شوند، انواع مرغوب‌تری از برگ چای رشد می‌کنند. برگ‌های چای کشیده، نوک‌تیز، لطیف و همیشه سبز هستند و به‌واسطه میزان کرک موجود بر روی خودشان، طعم و مزه متفاوتی پیدا می‌کنند. بر روی هر شاخه از گیاه چای، 2 تا هفت برگ به‌صورت متناوب رشد می‌کنند.

تقسیم‌بندی انواع برگ چای باید با اصول علمی انجام شود. بدین واسطه، انواع چای به 5 دسته‌بندی اصلی زیر تقسیم‌ می‌شوند:

  • چای پکوفلوری یا چای پرسفید
  • چای پکو اورانژ
  • چای پکو معمولی
  • چای سوشونگ اول و دوم
  • چای کونگو

هر یک از این برگ‌های چای، انواع چای متفاوتی را پدید می‌آورند که از نظر عطر، طعم و رنگ متفاوت هستند.

چایی اعلا باغبون

چای پکوفلوری یا چای پرسفید

چای پکوفلوری یا چای پرسفید، مرغوب‌ترین انواع برگ چای است. این چای از برگ‌های جوان و تازه که هنوز کاملا باز نشده‌اند و کرک‌های سفید بسیار دارند، تهیه می‌شود. این نوع برگ چای از جوانه‌ای تأمین می‌شود که رشد طولی ساقه گیاه را تأمین می‌کند. جوانه‌های انتهایی و این نوع برگ در کنار هم چای پرسفید را تشکیل می‌دهند.

درواقع هر چه مقدار جوانه‌های انتهایی در محصول نهایی چای خشک شده بیشتر و بیشتر باشد، کیفیت و مرغوبیت چای به مقدار قابل‌توجهی بیشتر می‌شود و عطر و طعم بی‌نظیری ایجاد می‌کند. در واقع به‌واسطه وجود رابطه بین میزان کرک و کیفیت چای است که این نوع از برگ‌های چای، کیفیت و طعم بهتری ارائه می‌دهند؛ زیرا مقدار کرک بسیار بیشتری نسبت به سایرین دارد.

چای پکو اورانژ

پکو اورانژ یا Orange Pekoe از انواع برگ‌های مصرفی چای است. این نوع پس از برگ‌های پکوفلوری یافت می‌شوند. در واقع اولین برگ‌هایی که کرک‌های نارنجی‌رنگ داشته باشند، پکو اورانژ هستند. رنگ نارنجی کرک‌های پکو اورانژ در نهایت تاثیر مستقیم در رنگ، طعم و عطر چای حاصله دارد. باید به این نکته توجه کرد که محصول نهایی که به دست مشتری می‌رسد، ترکیبی از یک یا چند نوع برگ است.

چای پکو معمولی

بعد از برگ‌های پکوفلوری، یعنی برگ‌های دوم، برگ‌های بعدی اصولا برگ‌های پکو معمولی هستند. این برگ‌ها به نسبت دو مدل قبلی کرک کمتری دارند. باتوجه‌به اینکه کرک‌های برگ پکو اورانژ رنگ نارنجی دارند، کرک‌های این نوع برگ فاقد رنگ‌های مشخص‌کننده است. این نوع برگ برخلاف پکوفلوری، پیرتر و بازشده است. مخلوط چای‌های پکوفلوری، پکو اورانژ و پکو معمولی، چای درجه‌یک را تشکیل می‌دهند.

چای سوشونگ اول و دوم

در شمارش برگ‌های چای، سومین و چهارمین برگ‌ها، سوشونگ اول و دوم نامیده می‌شوند. این نوع برگ‌ها به مرغوبیت و کیفیت انواع برگ چای قبلی نیستند و مقدار کمتری کرک و رنگ‌دانه دارند. مجموع برگ‌های سوشونگ اول و دوم، چای درجه‌دو را تشکیل می‌دهند.

برگ چای

چای کونگو

پنجمین برگ، برگ کونگو است. به دلیل ضخامت بیشتر، کرک کمتر و عمر بیشتر، این نوع برگ پست‌ترین نوع چای یعنی چای درجه سوم را به وجود می‌آورد. بعد از رویش پنجمین برگ، جوانه انتهایی ساقه غیرفعال می‌شود و باید برای رشد مجدد برگ‌ها، زمانی را منتظر ماند و یا ساقه‌ها را هرس کرد.

البته باید به این نکته توجه کرد که دسته‌بندی مذکور، به‌صورت کاملا علمی است و ممکن است در کشورهای مختلف به روش‌های مختلف مورد ارزیابی و استفاده قرار بگیرد.

نتیجه‌گیری

طعم و مزه چای‌های مختلف از انواع برگ چای‌ گوناگون به وجود می‌آیند. انواع برگ‌های چای به 5 دسته تقسیم می‌شوند که هرکدام باتوجه‌به ظاهر خاصشان قابل‌شناسایی هستند. از ترکیب کردن انواع مختلف برگ‌های چای، چای‌های درجه‌یک (مرغوب‌ترین)، درجه دوم و درجه سوم (پست‌ترین) تشکیل می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *