دسته‌بندی نشده

بهترین زمان برداشت چای در ایران

نحوه برداشت چای در ایران و جهان

توجه به فصل برداشت چای و نحوه برداشت آن، می‌تواند تأثیر عمیقی بر کیفیت آن بگذارد. برداشت چای در ایران نیازمند برنامه‌ریزی مستمر و با دقتی است که توسط چایی کاران انجام می‌شود. ایرانیان بسیاری به چای علاقه‌مند بوده و به کیفیت چای‌های کاشته شده وطنی توجه می‌کنند.

چای ایرانی

چای ایرانی، گیاهی ارگانیک بدون هرگونه افزودنی‌های اضافی همچون رنگ و اسانس است. علاوه بر آن، برداشت چای در کشور ایران، بدون استفاده از آفت‌کش‌های مضر و ناسالم انجام می‌شود. همین خالص بودن چای ایرانی، باعث کم‌رنگ‌تر شدن آن نسبت به مشابه خارجی خود بوده و نیاز به مدت‌زمان طولانی‌تری برای دم کشیدن دارد. به همین علت یکی از باکیفیت‌ترین و مرغوب‌ترین چای‌های دنیا محسوب می‌گردد.

ویژگی‌های برگ‌های چای قابل‌برداشت

یک شاخه بوته چای ایرانی دارای 5 الی 7 عدد برگ است. در طی فصل برداشت چای، این برگ‌ها را به‌صورت جوانه‌هایی جوان و سالم از شاخه‌های هرس شده در سال قبل جدا می‌کنند. جوانه‌ها از ابتدای شاخه رشد کرده و به ترتیب تا انتهای شاخه‌های متصل به بوته کشیده می‌شوند.

به هنگام برداشت چای در ایران، بهترین برگ برای چای‌سازی، جوانه غنچه در ابتدای شاخسار بوده و بعدازآن برگ‌های اول و دوم کیفیت بالاتری نسبت به سایر برگ‌ها دارند. دلیل این امر، وجود ترکیبات شیمیایی برتری است که در آن‌ها وجود دارند. چای ممتاز ایرانی، حاصل برداشت چنین برگ‌های جوان و تازه‌ای است که در بهترین حالت ممکن فرآوری می‌شوند.

فصل برداشت چای

عوامل مؤثر بر کیفیت چای

گفتیم که جوانه‌های تازه و برگ‌های اول و دوم شاخه‌های نورس چای، برای چای سازی قابلیت بهتری دارند. با وجود آن درصورتی‌که این برگ‌ها سوخته، قرمز یا قهوه‌ای‌رنگ شده بودند، نباید برای چای سازی چیده شوند؛ زیرا مناسب عملیات فرآوری نبوده و از کیفیت چای تولیدی می‌کاهند. همچنین در زمان برداشت چای در کشور ایران، برای بالا بردن کیفیت چای، هر چه برگ چیده شده تازه‌تر، سبزتر و تردتر باشد، درجه مرغوبیت چای به‌دست‌آمده از آن نیز بالاتر است.

یکی دیگر از موارد مهمی که در کیفیت چای مرغوب تأثیرگذار است، یکنواختی و یک اندازه بودن برگ‌های چیده شده آن است. تفاوت در اندازه‌های برگ‌ها از ممتاز بودن چای تولیدی کم می‌کند. افزون بر آن، به هنگام برداشت چای در ایران، از چیدن زودهنگام برگ‌های تازه سبز شده حذر می‌کنند؛ زیرا همان‌قدر که در ابتدا باید برگ‌های رسیده را برداشت نمود، سایر جوانه‌ها نیز باید بتوانند انرژی بیشتری دریافت کرده و سریع‌تر رشد کنند.

ضروریات چینش محصول چای

لازم است پس از چیدن برگ‌های رسیده و مناسب چای‌سازی، به هرس کردن شاخه‌های خالی پرداخته شود. چراکه باوجود شاخه‌های اضافی، جوانه‌ها توانایی رشد کمتری داشته و در صورت حذف، امکان رویش سریع‌تری پیدا می‌کنند. همچنین به هنگام برداشت چای در ایران و چینش برگ‌های چای به روش سنتی و با استفاده از دست، توجه به فشرده نکردن برگ‌ها در مشت بسیار مهم است. این کار سبب کاهش کیفیت برگ‌های چای شده و آنزیم‌های موجود در آن را از بین می‌برد. با تمام اوصافی که از نحوه برداشت چای در بالا بیان شد، فصول برداشت چای، بهار، تابستان و پاییز است که به نام سه چین عمده برداشت چای در ایران شناخته می‌شوند.

برداشت چای در ایران

چین بهاره

زمان برداشت چای بهاره در دوماهه اول سال بوده و از اردیبهشت‌ماه آغاز و در خردادماه پایان می‌پذیرد. بخش عمده‌ای از برداشت چای در کشور ایران، در این ماه‌ها انجام می‌شود. چراکه گیاه چای در فصل بهار، دارای بهترین و باکیفیت‌ترین برگ‌ها از لحاظ مقدار طراوت، تازگی، عطر و بو است. 45 درصد از کل ظرفیت چینش سالیانه به هنگام زمان برداشت چای بهاره انجام‌شده که شامل 28 درصد در ماه اردیبهشت و 17 درصد در ماه خرداد است.

در فصل بهار و به هنگام برداشت چای، چهار الی پنج بار برداشت صورت می‌گیرد و در این ‌بین فواصل کوتاهی میان آن‌ها رعایت می‌شوند تا جوانه‌های نورس به سایز چینش رسیده و گیاه امکان تجدیدقوا را جهت تولید برگ‌های تازه‌تر داشته باشد.

چین تابستانه

در فصل تابستان برداشت چای در کشور ایران، از اواسط تیر تا پایان شهریور بوده و در این برهه نیز پنج الی شش بار برگ چینی چای صورت می‌گیرد، بدون آنکه پس از دوره استراحت بهاره وقفه‌ای بیفتد. در حدود 48 درصد از کل محصول سالیانه موردنیاز، در زمان برداشت چای در ایران و در چین تابستانه انجام می‌شود. 19 درصد در تیرماه، 16 درصد آن در مردادماه و 13 درصد در آخرین ماه تابستان شهریور چیده می‌شود. چای تابستانه، باکیفیتی فوق‌العاده، زرین و پررنگ به‌دست‌آمده و بهترین کیفیت چای را دارد.

چین پاییزه

این دوره از چینش، به دلیل شروع فصل سرما، کوتاه‌تر بوده و از اواسط مهرماه تا اوایل آبان ماه است. همچنین در این فاصله سه الی چهار بار عملیات چیدن برگ‌های کوچک، سبک و با تعداد کمتر چای انجام می‌شود. بااین‌وجود کیفیت این دوره نسبت به دوره‌های قبلی تا حدودی پایین‌تر است. اگرچه چای این فصل 7 درصد از کل تولید برداشت چای در ایران را شامل می‌شود، همچنان دارای کیفیتی ممتاز و رنگی ملایم‌تر و از درجه زرین است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *